The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 8:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 29, 2019 7:57 pm
Mesaje: 2
Salutare am nevoie de un sfat

Exemplu cine știe despre amplificator behringer epx 3000 are 520 în 8ohm și 850pe 4ohm și am 2 boxe electro voice elx 115 și are 400rms în 8 ohm cu pot sa le leg ca să nu le ard

Ce ziceți sa achiziționez un t amp 1050.ai
Epx 3000 să-l bag în punte pe subwoofer?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat
MesajScris: Joi Mai 30, 2019 6:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 27, 2013 10:33 pm
Mesaje: 132
Localitate: brasov
Boxele nu se ard din cauza puterii in general ! Distorsiunile sunt problema in peste 90% din cazuri ,cauta un amplificator cu puterea egala sau mai mare dacat cea de la boxa !

_________________
BRASOV ,HARMANULUI 156 ,0744756533


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat
MesajScris: Joi Mai 30, 2019 7:00 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ungureanu Daniel xenia2 scrie:
Boxele nu se ard din cauza puterii in general ! Distorsiunile sunt problema in peste 90% din cazuri ,cauta un amplificator cu puterea egala sau mai mare dacat cea de la boxa !

Recomand minim 2x puterea RMS al difuzorului, pentru dinamica. Satelitii care ii am merg de peste 5 ani cu 4x RMS difuzor fara probleme, folosind amplificatoare cu limiter; in general, am vazut doar calota sparta la unele difuzoare din cauza ca nu aveau HPF, dar niciodata arse de putere prea mare.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România