The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:56 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Vin Oct 16, 2020 8:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 10, 2020 6:23 pm
Mesaje: 5
Am și eu o problema cu o familie din vecini mei,
Mi-am construit un subwoofer MN-238, dar nu prea pot sa ascult muzica datorita vecinilor mei, ma amenința ca cheamă poliția din cauza bass-ului prea tare asa zic ei
ascult muzica în mod special muzica arabesca, orientala.
Eu am măsurat SPL-ul cu telefonul mobil Samsung galaxy A71 in camera unde ascult muzica și am obținut 112-115db maxim se aude destul de bine toba, tarabana și bass-ul dar eu vreau și mai tare am de gând să mai fac încă un subwoofer. Dar nu știu cum o rezolv cu vecini
nu vreau iau amenda. Am găsit pe internet acest articol:Așadar, Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, prevede sancțiunea contravențională, de la 500 de lei la 1.500 lei, pentru încălcarea prevederilor legale prevăzute la art. 2, pct. 26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22.00-08.00 și 13.00-14.00, de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora.
Deci eu am voie sa ascult de la ora 08:00 pana la ora 13:00,pauza pana la ora 14:00, iarăși de la ora 14:00 pana la ora 22:00 ma rog teoretic, ascult muzica maxim 2-3 ore maxim chiar și 10-30 de minute dar când ascult frate săi dau tare subwooferul.
Deci eu dacă ma încadreaz in intervalul orar scris un pic mai sus mai pot sa iau amenda ???
Va rog frumos să-mi spuneți și mie??


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Lun Oct 19, 2020 8:21 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Solutia este sa te muti de acolo, sau sa izolezi fonic incaperea unde asculti.
Cu vecinii, cel mai bine ar fi sa ii scoti de cateva ori la un paharel, si nu vei mai avea probleme, deoarece vor costata ca esti un baiat de treaba.

In legarura cu deranjul, probabil intra cladirea/camera in rezonanta si vibreaza tot...si nu prea ai ce face decat sa te muti probabil in alta camera sau probabil sa amplasezi subwoferul in alt colt - poti face niste teste si vei vedea.
De recomadat sa pui subwoferul intr-ul colt exterior al cladirii, daca se poate, ca sa minimalizezi vibratiile.
Daca iti place cu mult bass, pune satelitii mai incet, si vei obtine mai mult bass - tine de psihoacustica.

Eu am o problema similara cu vecinii, si nu ii deranjeaza muzica tare, ii deranjeaza doar bass-ul, cand vibreaza totul si cad paharele, farfuriile...vitrina...de geamuri nu se mai plang, de cand au pus termopanele.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Lun Oct 19, 2020 10:19 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Garda de mediu măsoară și aplică amenzi foarte mari .
Dacă zgomotul sau larma produsa de tine depășește 45 dB , garantat te premiază începând cu 2500 lei .
O fi mult , o fi puțin , astea sunt normele europene .
Politia nu-ți dă amenda pentru decibeli , ci pentru tulburarea liniștii publice .
Dacă nu renunți , polițiștii și jandarmii îți pot da amenzi ori de câte ori se constată tuburarea liniștii publice , dar cu garda de mediu ... Se lasă cu confiscarea aparatelor , procese penale etc .
Norocul vostru că vecinii nu au habar ce lege reglementează activitatea gărzii de mediu , că deja erați săraci .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Mar Oct 20, 2020 4:07 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Garda de mediu se ocupa de alte situatii. Nu vor veni niciodata sa masoare asa ceva.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Joi Dec 03, 2020 8:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 22, 2018 2:57 pm
Mesaje: 60
P Victor scrie:
Garda de mediu măsoară și aplică amenzi foarte mari .
Dacă zgomotul sau larma produsa de tine depășește 45 dB , garantat te premiază începând cu 2500 lei .
O fi mult , o fi puțin , astea sunt normele europene .
Politia nu-ți dă amenda pentru decibeli , ci pentru tulburarea liniștii publice .
Dacă nu renunți , polițiștii și jandarmii îți pot da amenzi ori de câte ori se constată tuburarea liniștii publice , dar cu garda de mediu ... Se lasă cu confiscarea aparatelor , procese penale etc .
Norocul vostru că vecinii nu au habar ce lege reglementează activitatea gărzii de mediu , că deja erați săraci .




Sincer nu am auzit niciodată ca Garda de Mediu să se ocupe cu așa ceva !!!

Nu știu de unde ai scos tu asta, dar no, venind de la tine, înțeleg !!! :wink:

_________________
https://youtube.com/channel/UCcsgfX6NbUxWtizF4aXcxAQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Sâm Dec 05, 2020 5:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 31, 2020 7:11 pm
Mesaje: 1
Mircea Bartic scrie:
Garda de mediu se ocupa de alte situatii. Nu vor veni niciodata sa masoare asa ceva.

Va salut domnul Mircea ,Alin sant de la Iasi prietenul lui Marius dj dream ,am nevoie de un proiect de subwoofer bandpass in 15 toli ,ce imi recomanzi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema cu vecinii datorita bass-ului "prea tare"
MesajScris: Sâm Dec 05, 2020 8:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Intai trebuie sa incepem cu difuzorul folosit. Ai vreun difuzor disponibil sau sa cautam ceva ?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România