The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:59 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat pentru boxe - ev zx5 pentru DJ?
MesajScris: Dum Dec 31, 2023 1:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 19, 2023 7:12 pm
Mesaje: 9
Salutari! Acum ca am stabilit ce proiect doresc sa fac, mai am sa imi aleg doua boxe. Am ascultat atat zx5 la un vecin, cat si fbt himaxx 60 la lautari si nu stiu pe care sa le aleg. Din cate am inteles, fbt are mai mult bass si rezista mai mult, insa la pret sunt 1200 euro perechea sh, iar Ev 750 euro. Totodata o sa fie folosite ca si sateliti si nu le vad rostul la fbt, plus ca si Ev suna foarte tare. Astept ceva recomandari. App de wharfedale ce pareri aveti? Vazusem un sub de la ei, seria reason si avea 148 spl peak.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sfat pentru boxe - ev zx5 pentru DJ?
MesajScris: Lun Ian 01, 2024 9:29 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Zx5 are sensibilitate f f scazuta. Mult mai scazuta decat fbt himaxx60 cu vreo 7-8dB , ceea ce este enorm.
Spl-ul de 148dB este o minciuna fara nici o rusine. Si 130dB este mult…

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat pentru boxe - ev zx5 pentru DJ?
MesajScris: Mar Ian 02, 2024 8:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 19, 2023 7:12 pm
Mesaje: 9
Am inteles. Decizia mea este pentru zx5, consider ca nu este nevoie de mai mult, suna si asta tare, plus ca fbt sunt aproape duble ca si pret.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat pentru boxe - ev zx5 pentru DJ?
MesajScris: Sâm Ian 06, 2024 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Dec 24, 2023 4:51 pm
Mesaje: 7
Localitate: Cluj-Napoca
Opinia mea ar fi,dintre cele doua sa alegi FBT HM.( cu toate ca personal...nu as alege niciuna îți spun și de ce :roll: ) Oricum acele date referitoare la SPL sunt fabulații fără scrupule pentru credulii naivi., mai scazi 7-9 db și te apropii de realitatea din teren,le am ascultat ambele nu mi-au atras atenția prin nimic.O boxa capabila de 148 dB este, crede-ma foarte complexa dpdv al componentelor profesionale , configuratia interna a design-ului, pretentioasa la procesare -amplificare de calitate ridicata si cu siguranta Nu va fi 6-9000 ,lei. vs ceea ce este în discuție aici. Cel mai bine, un proiect de pe forum,sunt multe chiar reusite, echipat asa cum trebuie,procesat -amp corect și ști o treabă pe care te poți baza,timp îndelungat în orice împrejurări.( asta dacă desigur nu primează doar eticheta- țidula,înainte de toate cele de mai sus)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România