The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:00 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Configurare nereusita
MesajScris: Mar Dec 26, 2023 5:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 26, 2023 3:15 pm
Mesaje: 1
Buna ziua!
Va consult intr-o problema pe care sigur ma veti putea ajuta sa o rezolv. E vorba despre un setup pentru karaoke. Pana acum foloseam un sistem simplu. Descarcam piesele de pe youtube pe laptop(DellVostro) care era conectat prin portul USB la un DAC(Cambridge Audio Dac Magic100). Conexiunea audio mergea mai departe in mixer(Allen&Heath ZEDi 10FX) si de acolo in monitoare(PreSonus Eris E 3,5). Pentru video foloseam un cablu HDMI de la laptop la un videoproiector(WIMIUS P64). Am incercat sa imbunatatesc sistemul deoarece ma deranja trecerea de la o piesa la alta, mai precis timpul pierdut si imaginea de pe ecran in timpul cautarii piesei (care nu era tocmai profi). Asa ca mi-a venit ideea de a ‘’ mixa’’ intre doua ecrane, asa ca am mai introdus un laptop(mac book) si un switcher cu trei intrari HDMI si cu doua iesiri HDMI si ARC/HDMI si doua iesiri audio SPDIF si R/L. Din fiecare laptop am intrat cu cablu HDMI in switcher si am iesit din acesta cu cablu HDMI in videoproiector si pentru audio cu un cablu optic QED Performance Graphite cu care am intrat in DAC. Restul conexiunilor au ramas la fel. Rezultatul a fost ca conexiunea video se realizeaza binisor si ecranele se schimba satisfacator( au un delay putin deranjant) iar pe parte audio sunetul de pe mac se aude cu intreruperi iar de pe dell deloc. Oare ce nu fac bine, mi se parea destul de simplu.


Sus
 Profil  
 


Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România