The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:23 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: recomandare difuzor 18 inch
MesajScris: Joi Iun 23, 2022 11:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iul 17, 2018 6:19 pm
Mesaje: 40
Salut toti membrii acestui forum! Nu de multa vreme am primit la un schimb o incinta de 18 inchi, nu stiu exact daca e tapped horn(o sa las link mai jos cu o schita), fiind echipata cu un beyma sm118 care e distrus. Am vrut sa vad cum se comporta in ea un oberton 15xb700 asa ca i-am facut un "adaptor" si l-am testat. Imi place cum se aude fata de incinta de bass reflex in care era inainte si asa l-am lasat, coboara mult mai jos si bassul se simte mult mai puternic,dar totusi vreau sa echipez aceasta incinta cu un dif de 18. Am un buget de aprox 1300 de lei. Ce mi-ati recomanda? Eu m-as fi dus pe b&c 18tbx100 sau Oberton 18XB1301. Ce parere aveti? PS. am incercat sa fac schita cat am putut de asemanatoare cu incinta, sper sa va puteti da seama ce fel de proiect e. Multumesc!

https://ibb.co/wcDNgsW


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzor 18 inch
MesajScris: Vin Mar 03, 2023 12:24 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Este un horn impaturit.

Recomand sa o plasezi in colt si sa o dotezi cu un difuzor capabil , gen Oberton 18XB1600 sau Celestion CF18VJD
Daca nu-ti incap difuzoarele de mai sus, incearca Oberton 18Xb1301 sau 18NXB1200

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România