The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 12:42 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
@ Victor
Pai si eu ce am spus (cu subinteles)?

Impedanta interna cit mai mica a amplificatorului, incluzind tot ce tine de conectica, reactie negativa, etc...

Ca sa inteleaga tot omul:

http://www.bcae1.com/dampfact.htm

Nu ma bag sa modific nimic la acest amplif si nici la altele, doar le repar.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 12:47 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Lasa-l asa Milan, nu are rost sa iti mai bati capul ca nu ai ce sa scoti mai bun din el.Mai bine le vindeai pe amandoua si luai un amplificator vechi dar bun, cum am gasit eu la 400 lei un crest LA901, care saracul era ruginit din toate incheieturile si functiona de nota 20 cu un sunet cum nu o sa gasesti tu la nici un amplificator chinezesc facut in zilele noastre.
Uite asta e jucaria, l-am reconditionat si chiar iti recomand sa gasesti un amplificator in genul asta pentru auditiile tale care le faci prin atelier.


Imagine

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 2:06 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ah , chiar daca este seria low cost , ramane preferata mea de la Crest !
Desigur , au avut in schema ca driver un circuit integrat hibrid tip STK de la Sanyo care face / a facut destule probleme la anumite modele ( in special la variantele de mare putere ) dar .... calitatea redarii este superba !
Conform standardelor din prezent nu este uimitor , dar ramane un amplificator de varf .
Cea mai buna serie ( probabil si din lumea Audio Pro ) de la Crest ramane seria CA !
La un pret pe masura , evident .
Scuze pentru offtopic .

Sa revenim la amplificatorul BNC :
Pentru ca sa merite sa fie pastrat si desigur , folosit la sonorizari , trebuie montat obligatoriu un limiter IOC si inlocuita " bateria " de condesatori electrolitici de filtraj .
Cu siguranta schimbarea in sunet si siguranta in exploatare va justifica up-grade-ul .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 3:54 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Desi forjata la limita, bridge 4 ohm, condensatorii nu s-au incalzit!

Daca faceam asta la un EP1500, explodau condensatorii de la curentii mari ce ii strabateau.

Am vazut cu ochii mei EP1500 pus in brg pe 8 ohm, deci CIVILIZAT, la care au explodat filtrajele, si apoi a tacut.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 5:59 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ei si ?
La QSC RMX 850 / 1450 sau clona Behringer EP1500 electroliticii respectivi au doua functii simultane : de filtraj si de cuplaj cu sarcina .
Asta este motivul pentru care in caz de arderea finalilor nu da tensiune continua pe iesire , deci nu se pot arde difuzoarele prea usor . La BNC a fost obligatorie introducerea unei protectii cu releu , care sa protejeze difuzoarele impotriva tensiunii continue ... evident , cu un releu care mai mult strica decat protejeaza .
Desigur , tu cunosti foarte bine aceste amanunte , de altfel asta este motivul pentru care am acordat nota maxima 5 din 10 acestui amplificator .
Bine ca ai reusit sa-l faci mai stabil prin inlocuirea finalilor cu unii foarte buni , de acum poate fi folosit fara grija in sonorizari serioase .
Totusi se impune ca standard obligatoriu acel limiter IOC si schimbarea electroliticilor cu minim absolut 6x6800micro /100V sau mai bine 8x10.000 micro / 100 V , dar electroliticii sa fie la minim 36 mm diametru si la minim 105 grade ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 10:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Lorin : Nu vand pt ca nu cumpar nimic la banii aia , valoarea sa este cam 7-800ron .Eu am facut un schimb cu cineva, cu aeromodele radiocomandate,nu s valoarea sa reala.Am mai vazut cineva pe siteul olx . ro , ca a dat pt el cam 1200ron..deci . Ce amplificator cumperi la acest pret? Eu am nevoie de minim 2 x 500w la 4 ohmi, 2 x 350 w la 8 ohmi. Mai bine sa investesc in el si il pastrez pt mine.Am luat si rack pt ele. Mai doresc sa cumpar alte amplificatoare, astea raman pt. sonorizari mai mici ( de ex . cu 2 boxe/ canal 15"+1") , sau pt. monitorizare.

Leco : Se poate monta cumva un limiter ? As fi ft. fericit daca se poate rezolva si functia de "clip" ! Astept un raspuns, cum facem , care varianta imi recomanzi..sa ramane asa cum este sau se poate folosi si fara limiter?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 10:55 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Am uitat sa precizez ca in anul viitor , primavara o sa am sonorizari in aer liber , "live"-uri. Deci, sa reziste cumva.. nu in atelier doresc sa folsesc la o putere de 2 x 10 w ca sa ascult muzica :D

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 1:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Nu, nu pot monta limiter la ele, am mai spus, doar inlocuirea finalilor si a prefinalilor.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 8:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Claudiu E aka DjLeco scrie:
Nu, nu pot monta limiter la ele, am mai spus, doar inlocuirea finalilor si a prefinalilor.


Am inteles ! :)Ok .

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare amplificator chinezesc BNC, surpriz
MesajScris: Vin Dec 12, 2014 10:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
A ajuns amplificatorul "BNC" , am testat ;

- Sunetul a devenit mai "pufos" , probabil din cauza finali/pre finali-lor de calitate !
- Pare un pic mai puternic decat modelul original
- Cand opresti nu se mai aude sunetul asta " click" la boxe.

Un mic filmulet in atelier : https://www.youtube.com/watch?v=JB0-7bk ... e=youtu.be

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România