The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:23 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie si testare Labgruppen LAB4000
MesajScris: Lun Dec 29, 2014 3:39 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Am mai reparat un Labgruppen LAB4000, un amplif in clasa TD, alimentat la +/- 155Vcc, erau probleme in partea de clasa AB (sau B), tranzistori in scurt, diode in scurt si intrerupte, rezistente devalorizate (stabilizator serie de 15V).

S-au inlocuit TOTI finalii din etajele de joasa frecventa, s-a reglat fereastra de +/- 7,5Vcc, s-a recalibrat bias, si s-a trecut la teste, cite un canal pe rind la 4 ohm dummy load.

https://www.youtube.com/watch?v=o8lNBT513I4&feature=youtu.be

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare Labgruppen LAB4000
MesajScris: Lun Dec 29, 2014 10:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Cu boxe l-ai testat?
Am inteles ca este "dedicat" pt. basi...dar cum suna comparativ cu un alt amplificator mai pretuios,Crown Macrotech,PowerSoft?Sau Low-cost..contra Phonic seria XP,seria Max,Behri seria EP , su al meu pe care am trimis pt tuning..
Ceva pareri?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare Labgruppen LAB4000
MesajScris: Mar Dec 30, 2014 12:51 pm 
Sunt plusuri si minusuri de fiecare parte.
Macrotech-u suna mai bine din ce am auzit eu,mai ales pe medi inalte(insa este foarte greu).fiind clasa ab+ (o legenda)
Lab 4000 are si el bune si rele, un plus foarte mare este pfc ,care ajuta in locatiile unde nu au tensiune buna.ceva foarte bun este switch de pe spate cu care poti selecta puterea scoasa,pentru diferite boxe, plus de asta are 10kg /fata de 30kg MA.
Powersoft din ce am vazut la teste, este mai mult de bas , pe partea de inalte este f slab.(inca nu am probat nici un model)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reparatie si testare Labgruppen LAB4000
MesajScris: Mar Dec 30, 2014 5:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
LAB 4000 are sursa Flyback stabilizata (gen Tv-uri) NU are PFC.

Este foarte avantajoasa pentru ca este usoara, insa la calitatea sunetului, mai are mult sa ajunga la 5000VZ chiar daca puterile sint asemanatoare.

Cit despre Powersoft, si eu doar bass only 4 ohm in sus, as folosi.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România