The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: putere pentru fbt himaxx 60
MesajScris: Lun Ian 15, 2018 1:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 08, 2018 4:22 am
Mesaje: 3
salutare-as dori sa achizitionez o putere pentru a amplifica 2 fbt-uri himaxx 60 -mentionez ca detin un dynacord cms 1600-3 -am achizitionat momentan o putere dynacord cl 1600 dar nu sunt multumit deoarece nu are forta sa amplifice aceste boxe_ori ceva nu fac bine-mai detin 2 fbt_uri active himaxx 40a si care cu volumul la jumate se aude mult mai tare decat aceste himaxx-uri pasive amplificate cu cl 1600 -as dori lamuriri in acest sens -mai specific ca la mixer volumele sunt la 0 db la maxim si ledurile de la putere de 0 db se aprind ff rar si palpaie mai mult -cele rosii de limiter nu sa aprins niciodata -ori e problema cu puterea ce am luato ori e normal ce mi se intampla-eu din mixer ies pe master cu doua cabluri canon canon si la bag in putere de acolo ies cu cate o boxa pe fiecare canal de 4 ohmi -asa mi sa recomandat dar repet nu are forta -e posibil sa fie prea mica puterea ptr aceste boxe si sa fie normal sa se auda asa slab ? astept parerile voastre


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: putere pentru fbt himaxx 60
MesajScris: Mie Feb 28, 2018 11:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Sep 19, 2009 9:57 pm
Mesaje: 13
Salut,

Eu sunt posesor de yamaha p7000s modificata de djLeco. Am doua bucati pe care le folosesc una pentru basi si una pentru sateliti. Au forta, sunt usoare, nu reusesc sa le bag in clip, oricat am incercat. Eu iti recomand o bucata, vezi ca mai are una la vanzare, nu o sa regreti, raport calitate-pret imbatabil. Eu sunt foarte multumit de ele, nici macar nu se incalzesc, dupa ore intregi de folosinta scot un aer usor caldut.

Bafta.

_________________
dintre doua rele ..... alegi ceva mai putin rau.

hypper pe restul forumurilor, okazii, .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere pentru fbt himaxx 60
MesajScris: Joi Mar 01, 2018 10:15 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
liviuVOCE scrie:
salutare-as dori sa achizitionez o putere pentru a amplifica 2 fbt-uri himaxx 60 -mentionez ca detin un dynacord cms 1600-3 -am achizitionat momentan o putere dynacord cl 1600 dar nu sunt multumit deoarece nu are forta sa amplifice aceste boxe_ori ceva nu fac bine-mai detin 2 fbt_uri active himaxx 40a si care cu volumul la jumate se aude mult mai tare decat aceste himaxx-uri pasive amplificate cu cl 1600 -as dori lamuriri in acest sens -mai specific ca la mixer volumele sunt la 0 db la maxim si ledurile de la putere de 0 db se aprind ff rar si palpaie mai mult -cele rosii de limiter nu sa aprins niciodata -ori e problema cu puterea ce am luato ori e normal ce mi se intampla-eu din mixer ies pe master cu doua cabluri canon canon si la bag in putere de acolo ies cu cate o boxa pe fiecare canal de 4 ohmi -asa mi sa recomandat dar repet nu are forta -e posibil sa fie prea mica puterea ptr aceste boxe si sa fie normal sa se auda asa slab ? astept parerile voastre



Trebuie sa reglezi volumul la amplificator si volumul la boxele active in asa fel incat sa intre in clip in acelasi timp.
Au sensibilitate de intrare diferite (cu alte cuvinte le trebuie un volum diferit de semnal pentru a ajunge la puterea maxima)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: putere pentru fbt himaxx 60
MesajScris: Mie Oct 11, 2023 9:16 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 25, 2019 8:51 am
Mesaje: 88
Localitate: Mamaia(Black Sea)
liviuVOCE scrie:
salutare-as dori sa achizitionez o putere pentru a amplifica 2 fbt-uri himaxx 60 ...astept parerile voastre


Himaxx 60 pe 8ohmi au 350 w rms , asta inseamna ca trebuie un amplificator de minim 500w in 8 ohmi canal, sa le excite bine ! depinde mult de calitatea sunetului , degeaba pui pe ele un T-amp (chiar scoate vreo 90 volti) daca suna rece ! exemplu : un dpa2000 ar fi potrivit pt ele !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România