The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:16 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 394 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Mie Aug 08, 2012 2:44 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Am sonorizat si eu intr-un salon, dreptunghiular ca forma (12m x 25m), cu 2 MTH asezate in fata DJ-ului. Am fost pozitionat pe latura lunga a localului exact la mijloc cu fata catre celalalt perete. Imediat dupa basi incepea ringul de dans din parchet. Am avut si eu probleme pe centrul ringului in schimb langa peretele opus DJ-ului se simtea basul bine de tot. In acest salon am sonorizat si cu BR-uri de la Proel si de fiecare data am avut problema asta - lipsea basul pe ring.

Am ramas surprins o singura data cand am sonorizat o petrecere privata a unei firme si amplasarea dj-ului a fost facuta pe latura mica a salonului (...as spune ca am sonorizat pe lungimea salonului). Am avut 2 BR din ABS Carlsbro si 2 FR de 15" ... a fost muuult mai OK decat in varianta de sonorizare pe latimea incaperii.

Se poate explica de ce apare aceasta diferenta?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 9:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Salut!

Tocmai am facut un mini test cu MTH30 echipat cu RCF LF12G301 comparat cu :roll: DB ARENA SW18 PRO :twisted: .

Amplificare JBL MPX300 stereo(200w 8ohmi),punte(600w 8ohmi). Cross cx3400.

Concluzii: suna el MTH-ul, inghite putere chiar si in punte la limita clipului, nu coboara cine stie ce, in zona 60hz se aude destul de tare, DAR cand am pus subu de 18", pfuuu, alta viata, coboara de nu-i adevarat si cu spl mare, cert e ca stereo dat clip la amandoua suburi MTH e sub DB arena atat ca spl cat si la extensie, cel putin la extensie e uimitor DB-ul.

Referitor la comparatiile pe care le faceau unii colegi intre MTH si suburi de 18", poate se bat de la egal la egal dar 18" fiind ceva ieftin gen ew18 sau hp18, cu DB ARENA nu are sansa, poate 2 MTH contra DB dar nici atunci nu-l bat MTH-urile la extensie(vedeti graficul DB-ului sa vedeti despre ce vorbesc).

In concluzie, merita facut MTH-ul cu un dif bun in defavoarea unui 18" low cost. Castiga in primul rand la portabilitate, poate la extensie pierde foarte putin.

Apropo,acum am vazut si eu ce inseamna cu adevarat 98db/1w la DB arena. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 10:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
totusi sa nu comparam un mth30 cu un bass de 18'' va rog. cat de ieftin a fi el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 10:46 pm 
Alex, in primul tand in TH-ul ala tre sa pui un dif din gama PRO si apoi poti face o comparatie. In dB arena daca nu ma insel e 18NW100 de la B&C. Ia pune tu 12NW100 sau LF12N401 in TH si fa atunci o comparatie. Evident ca nu va cobora ca un BR pt ca nu asta e scopul sau, insa in materie de SPL va fi cu cel putin 2dB peste. Eu, personal am comparat cu Tham 12 cu Dynacord F8 si treaba a stat asa: BR-ul a castigat in zona de peste 80 Hz, sub 80 a fost inexistent. Conteaza foarte mult incinta cat de corect e construita si neaparat camera din fata difuzorului sa fie etansa perfect, pt ca altfel nu coboara deloc si suna spart. Am pus Tham 12 si langa X1 si pot sa spun ca coboara foarte bine, eu zic ca real se obtin un 95 dB pe la 45 Hz ceea ce e perfect pt orice fel de muzica


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 10:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Carpen Andrei scrie:
totusi sa nu comparam un mth30 cu un bass de 18'' va rog. cat de ieftin a fi el.

Nu-s eu primu care face asta, cel putin eu nu ma bat cu pumnu-n piept ca face MTH-u un 18 la spl.
Ovidiu, RCF LF12G301 este un dif destul de potent, in DB arena este un fel de RCF lf18n401, ceva oem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 11:10 pm 
Alex Ursu scrie:
Carpen Andrei scrie:
totusi sa nu comparam un mth30 cu un bass de 18'' va rog. cat de ieftin a fi el.

Nu-s eu primu care face asta, cel putin eu nu ma bat cu pumnu-n piept ca face MTH-u un 18 la spl.
Ovidiu, RCF LF12G301 este un dif destul de potent, in DB arena este un fel de RCF lf18n401, ceva oem.

da, am vazut si eu ca e RCF, la fel cum am vazut ca LF12G301 e mai mult pentru satelit decat pt hornuri
Sa va intre bine-n cap: un tapped horn cu difuzor de 12 bun va surclasa orice bass reflex existent


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 11:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Ovidiu Gherasim scrie:
Sa va intre bine-n cap: un tapped horn cu difuzor de 12 bun va surclasa orice bass reflex existent

Buna asta!! Daca erai la testul de azi aveai alta parere. Eu nu mai vorbesc doar din foi, m-am convins, am experimentat destul in paguba. MTH cu orice dif nu bate DB arena 18 pro nicicand, doar un pic pe la 60hz erau apropiate ca spl in rest...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 11:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Apropo, Ovidiu, ce recomanzi? Am buget 20 mil, sa iau db arena asta second, sau sa fac mth sau cu lf12n401 sau cu orice alt dif extraterestru?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Joi Aug 09, 2012 11:39 pm 
Alex Ursu scrie:
Apropo, Ovidiu, ce recomanzi? Am buget 20 mil, sa iau db arena asta second, sau sa fac mth sau cu lf12n401 sau cu orice alt dif extraterestru?

baietzas, am peste 15 ani de experienta in a cara sicrie, rupere de oase si alte alea. Ia-ti tu BR-ul ala cu 2000 lei, eu de banii aia mi-am facut 4 Tham 12, in total vreo 3 KW RMS, la puterea aia se ating undeva pe la 142 dB, SPL continuu, ceea ce tu nu vei obtine nici cu 12.000 lei (6 basi arena second) si in plus de asta, tu sonorizari faci doar inauntru pt ca afara, iti vine sa faci pipi pe BR-uri si sa le dai foc, pt ca dupa 10 metri nu se mai aud


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 7:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
142 db ?sincer ,mai taie din ei .Nu vreau sa fiu rau ,dar nici 142 db,sa fim realisti .Totusi nu e lab12.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 8:22 am 
Carpen Andrei scrie:
142 db ?sincer ,mai taie din ei .Nu vreau sa fiu rau ,dar nici 142 db,sa fim realisti .Totusi nu e lab12.

cu doar doua bucati LAB 12 nici nu iti poti imagina ce se poate intampla. Am folosit in urma cu 7-8 ani doua bucati intr-un club cu capacitate maxima de pana pe la 700 pers. Am avut foarte multe persoane care au vomitat din cauza basului. Mie, la pupitru, ma gadila timpanul in ureche, datorita presiunii acustice, simteam de foarte multe ori ca nu am aer, e o senzatie foarte foarte tare sa stai in fata lor, simti cum ti se misca totul in tine, basii aia chiar sunt periculosi si nu glumesc. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e cu 4 bucati. Singurul dezavantaj al lor e greutatea, la transportari, 4 persoane abia caram un bas, estimez ca avea undeva pe la 130-140 kg bucata, dar ca si sunet, surclaseaza cel putin 4 bass reflexuri, indiferent de natura lor, putere samd, atat in SPL cat si in frecventele joase, asta e realitatea, un horn, va surclasa o incinta bass reflex intotdeauna si asta pentru ca randamentul e superior, puteti face cate teste vreti, asta e adevarul. Aseara citeam pe forumurile straine, persoane care au masurat MTH-30, raspunsul e foarte aproape de cel simulat de Hornresp. Ca nu sunteti voi in stare sa construiti un horn si aruncati vina proiectantului asta e altceva. Inchei discutia aici pt ca batem campii


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 9:00 am 
uite aici, ca sa te convingi ca nu vorbesc prostii. Asa cum spunea Mircea, X-max se depaseste cu mult de orice difuzor. Sa vedem cum arata raspunsul cu 10 mm x-max? raspuns in aer liber, incintele asezate pe sol:
Imagine
Imagine
si ce e cel mai surprinzator lucru, randamentul incintei care depaseste cu mult orice incinta clasica. Nu poti tu sa-mi spui ca DB Arena are randament de 70%. Asa cum am mai spus, daca nu obtineti performantele astea, ar trebui sa va puneti un semn de intrebare: oare incinta e corect construita?
Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 10:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Si eu cunosc simularile toate cu MTH-u pe de rost, de asta m-am si apucat de facut asa ceva. Nu vreau sa schimb eu nici o parere, am auzit pe viu, nu ma poate pacali nimeni. Apropo incinta e construita cu precizie, difuzorul e etans strans(are un cerculet de mocheta sub sasiu). Dupa acel test ma simteam de parca as fi castgat la jocurile olimpice :lol: , de la DB aveam sensatia. Si sa o lasam mai moale ca 6 basuci de 18 cu 1kw pe bucata fac senzatii. Noroc!


Ultima oară modificat de Alex Ursu pe Vin Aug 10, 2012 10:34 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 10:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
142db?Cam aberant ovidiu draga.Poate in 0,5pi.

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tapped Horn MTH 30 & Hybrid Cubo12
MesajScris: Vin Aug 10, 2012 10:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Apr 15, 2011 9:39 am
Mesaje: 53
Localitate: iasi
Sa-l lasam totusi sa se bata cu punu-n piept doar vazand niste simulari, pt ca n-ai stat pe viu sa masori 4 bucati. Probabil altii is prosti de cara bas reflex pe la concerte(ma refer la boxe de firme consacrate) cand colosa cu 4 bucati th pe-o parte hop 142 db :lol:
Auzi treaba 4 th contra 6 DB arena:))))), esti bolnav fratica. Cu asta am incheiat ca-mi dau seama ca fabulezi, habar n-ai cum suna acest bas. O zi buna!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 394 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România