The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 10:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 04, 2010 9:31 am
Mesaje: 117
Localitate: BUCURESTI
in foto atasate veti vedea sursa+amplificatorul de putere,mixerul si placa de efecte si in ultimele doua poze diferentele de raspuns intre etajele de putere si partea de mixer(oponentul fiind powermate 1000-2)
ca si calitate a sunetului 1000-3 este mai slab decat 1000-2 pe partea de mixer(probabil datorita faptului ca este construit aproape integral cu componente smd) iar pe partea de etaj final clasa d cu care este echipat suna mult mai rece-artificial pe partea de medii-inalte decat clasa h cu care este echipat 1000-2,placa de efecte de pe 1000-3 este mai buna deoarece efectele sunt editabile si partea de putere se poate seta in functie de cata putere este nevoie pe iesire
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
IMG]http://i43.tinypic.com/2wem6io.jpg[/IMG]
Imagine
IMG]http://i39.tinypic.com/v8iv08.jpg[/IMG]
Imagine
IMG]http://i41.tinypic.com/210lonc.jpg[/IMG]
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
0723483161 VICTOR


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 12:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
graficele de raspuns sunt facute cu corectiile pe 0?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 1:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Doar etajul final , fără corectii de ton .
Umflatura la joase o generează acel LPN ( Low Pass Notch ) un filtru compus dintr-un bass boost ( 72 Hz ) si un filtru subsonic ( 50 Hz / 12 dB octava cu Q = 0,707 ) care compenseaza răspunsul la joase in anumite situații ( specific incintelor Full Range fabricate de Dynacord ) .
Dar acela este răspunsul Dynacord PM3 doar in 8 Ohmi ...datorită filtrului de pe ieșire specific clasei D , răspunsul va fi diferit pe sarcina de 4 sau 2 Ohmi !
De aia pare ca suna mai rece fata de PM2 , unde nu se pune aceasta problema .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 6:17 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Vineri am ascultat un 1000-3 pe 2 x 2,66ohmi.
Pe fiecare canal am avut câte un subbass de 18” (cu filtru la 180Hz/12dB/oct) în paralel cu niște 2x12”+Driver.

Sună ok, inclusiv pe joase.
Este stabil și nu dă semne că ar avea probleme de la curenții întorși înapoi din filtrele boxelor.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 3:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Salutare , Totusi ce parere aveti de powermate?
Voi ce a-ti alege? sa mergeti pe powermate 1000-3 sau Cms 1000-3 + amplificator?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Lun Sep 07, 2015 10:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Pai in primul rand cred ca conteaza cu ce amplificator....

Apoi...calculeaza cat costa un cms+ amplif si cat costa un pm.
Eu in momentul de fata am doua pm1000-3 si un cms1000-2.si crede-ma ca pm-urile au mers doar in 2x2,6 ohmi.fara sa ma dezamageasca.

Eu punctez in favoarea lui PM

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Joi Mai 26, 2016 8:43 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mai 26, 2016 8:42 am
Mesaje: 1
Voi ce a-ti alege? sa mergeti pe powermate 1000-3 sau Cms 1000-3 + amplificator?????


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Joi Mai 26, 2016 8:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
anmol77 scrie:
Voi ce a-ti alege? sa mergeti pe powermate 1000-3 sau Cms 1000-3 + amplificator?????


Cum zice si Lucian mai sus, depinde de amplificator.

Nu vei simti un ,,oau'' la forta/calitate,atac si precizie in inalte si medii,bas bine definit daca folosesti seria SL, pana si fata de seria LX-nu e mare diferenta fata de amplificarea din PM, pe partea de medii inalte e o usoara acuratete si putere in favoarea LX si vreo 300W in plus pe canal, nu se merita diferenta de pret
Plus avantajul ergonomic care iti ofera un mixer cu amplificare, nu mai cari cabluri,case-uri etc.

In schimb daca folosesti si tu la partea de amplificare seria H de la Dynacord, Camco, Crown Macrotech, QSC PL, Lab Gruppen, L-acoustics si ai in plan pe viitor sa faci ,,galagie'' mai mare-deja e altceva..

Am zis si eu la inceput-ce frumos suna PM 1000-3!
Pana cand ,,dai" cu un amplificator profi in boxe si e game over pentru PM


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 11:09 am 
Ai avut ocazia Luciane (Danila) sa asculti Pm 1000-3 , Camco Vortex 6 , Qsc Plx 3602 . Pacat ca era deja tarziu si bezna afara ca puneam la bataie si Crownurile Ce 4000 si cate un Macrotech si scoteam si Midasu sa vezi si diferenta pe partea de mixer . Sincer fara suparare dar nu ma asteptam sa sune asa de sters si murdar . e ca un mp3 comprimat cu 128kb/s pe langa un flac . parea mea personala e ca , partea de mixer e acceptabila dar amplificarea e jalnica pentru un mixer conceput a fi folosit in aplicatii unde chiar e nevoie de calitate a sunetului sau producatorii l-au conceput doar pt. speechuri si karaoke .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Lun Mai 30, 2016 12:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Belintan Claudiu scrie:
Ai avut ocazia Luciane (Danila) sa asculti Pm 1000-3 , Camco Vortex 6 , Qsc Plx 3602 . Pacat ca era deja tarziu si bezna afara ca puneam la bataie si Crownurile Ce 4000 si cate un Macrotech si scoteam si Midasu sa vezi si diferenta pe partea de mixer . Sincer fara suparare dar nu ma asteptam sa sune asa de sters si murdar . e ca un mp3 comprimat cu 128kb/s pe langa un flac . parea mea personala e ca , partea de mixer e acceptabila dar amplificarea e jalnica pentru un mixer conceput a fi folosit in aplicatii unde chiar e nevoie de calitate a sunetului sau producatorii l-au conceput doar pt. speechuri si karaoke .


Nu se supara nimeni, ai dreptate, asta este. E convenabil ca are amplificare si il pui imediat la chefuri sau evenimente mai mici.
Nici eu nu mai inteleg mediile si inaltele cand merg doar cu mixerul(fiind obisnuit cu Camco), dar pentru banii,greutatea,utilitatea si ergonomia lui, e o scula foarte buna. Nu gasesti ceva mai bun in banii astia cu care sa ,,tragi'' in 4 sau chiar 6 sateliti in 2,66 ohm, sa ai si putina forta si control rapid la functii,efecte si reglaje precise.
Midasul clar ca e altceva, daca avea amplificare, cred ca treceam la el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Mar Feb 07, 2017 3:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Serban Danila scrie:
Belintan Claudiu scrie:
Ai avut ocazia Luciane (Danila) sa asculti Pm 1000-3 , Camco Vortex 6 , Qsc Plx 3602 . Pacat ca era deja tarziu si bezna afara ca puneam la bataie si Crownurile Ce 4000 si cate un Macrotech si scoteam si Midasu sa vezi si diferenta pe partea de mixer . Sincer fara suparare dar nu ma asteptam sa sune asa de sters si murdar . e ca un mp3 comprimat cu 128kb/s pe langa un flac . parea mea personala e ca , partea de mixer e acceptabila dar amplificarea e jalnica pentru un mixer conceput a fi folosit in aplicatii unde chiar e nevoie de calitate a sunetului sau producatorii l-au conceput doar pt. speechuri si karaoke .



Midasul clar ca e altceva, daca avea amplificare, cred ca treceam la el.



Treceai pe Midas....ca sa ce? Ca sa il dai dupa o luna cu pierderi de cel putin 30% din cat l-ai luat?Nu lipsa amplificarii midasului e problema.BUTOANELE greu de inteles sunt cea mai mare problema.Utilizarea lor.
Pentru 95% din tot ce inseamna lautarie,nu exista un mixer mai bun si un etaj final mai bun ca pe pm1000-3.Dar asta am mai spus-o de cateva ori.
Dar hai sa o mai detaliem putin.....
Atata timp cat apare un amplificator mai bun calitativ,mult mai puternic,etc, muzicantii nu vor mai auzi acele distorsiuni,acea aglomerare care se aude pe pm.Si atunci vor cauta acea lipsa,pana cand vor ajunge sa arda ledurile rosii de pe aparatura.Deci din aceasta cauza acest mixer este un best buy.
Asa cum a spus si Serban,tot ce ai nevoie,intr-un singur rahat.
Degeaba spunem....Ala era cel mai bun DACA ... In momentul de fata si in situatia data NU ESTE.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: DYNACORD POWERMATE 1000-3
MesajScris: Mie Iun 06, 2018 2:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
LUCIAN LADARIU scrie:
Serban Danila scrie:
Belintan Claudiu scrie:
Ai avut ocazia Luciane (Danila) sa asculti Pm 1000-3 , Camco Vortex 6 , Qsc Plx 3602 . Pacat ca era deja tarziu si bezna afara ca puneam la bataie si Crownurile Ce 4000 si cate un Macrotech si scoteam si Midasu sa vezi si diferenta pe partea de mixer . Sincer fara suparare dar nu ma asteptam sa sune asa de sters si murdar . e ca un mp3 comprimat cu 128kb/s pe langa un flac . parea mea personala e ca , partea de mixer e acceptabila dar amplificarea e jalnica pentru un mixer conceput a fi folosit in aplicatii unde chiar e nevoie de calitate a sunetului sau producatorii l-au conceput doar pt. speechuri si karaoke .



Midasul clar ca e altceva, daca avea amplificare, cred ca treceam la el.



Treceai pe Midas....ca sa ce? Ca sa il dai dupa o luna cu pierderi de cel putin 30% din cat l-ai luat?Nu lipsa amplificarii midasului e problema.BUTOANELE greu de inteles sunt cea mai mare problema.Utilizarea lor.
Pentru 95% din tot ce inseamna lautarie,nu exista un mixer mai bun si un etaj final mai bun ca pe pm1000-3.Dar asta am mai spus-o de cateva ori.
Dar hai sa o mai detaliem putin.....
Atata timp cat apare un amplificator mai bun calitativ,mult mai puternic,etc, muzicantii nu vor mai auzi acele distorsiuni,acea aglomerare care se aude pe pm.Si atunci vor cauta acea lipsa,pana cand vor ajunge sa arda ledurile rosii de pe aparatura.Deci din aceasta cauza acest mixer este un best buy.
Asa cum a spus si Serban,tot ce ai nevoie,intr-un singur rahat.
Degeaba spunem....Ala era cel mai bun DACA ... In momentul de fata si in situatia data NU ESTE.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România