The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Mie Mar 24, 2021 9:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 28, 2015 5:34 pm
Mesaje: 2
Buna ziua la toată lumea!Numele meu este Marius ,am un sistem de boxe 2Dynacord F5(400 W,8Ohm fiecare),2Dynacord F9 (300W 8ohm fiecare)și 2 Vl 212.Le am amplificate cu 2 stații Dynacord L3600 dar nu sunt mulțumit deloc ......Ce amplificare îmi recomandați Dvs?


Fişiere ataşate:
3683D243-F683-48F1-A5D4-5F78E0D6CDDC.jpeg
3683D243-F683-48F1-A5D4-5F78E0D6CDDC.jpeg [ 135.94 KiB | Vizualizat de 3475 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Joi Mar 25, 2021 7:59 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Marius Anghele scrie:
Buna ziua la toată lumea!Numele meu este Marius ,am un sistem de boxe 2Dynacord F5(400 W,8Ohm fiecare),2Dynacord F9 (300W 8ohm fiecare)și 2 Vl 212.Le am amplificate cu 2 stații Dynacord L3600 dar nu sunt mulțumit deloc ......Ce amplificare îmi recomandați Dvs?

Verifica pe site-ul producatorului si pune amplificatoarele si procesarea originala; astfel vei putea, cu minim de cunostinte sa faci sistemul sa sune cum a fost proiectat.
Evident tehnologia a evoluat intre timp.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Joi Mar 25, 2021 8:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 28, 2015 5:34 pm
Mesaje: 2
Matei Topciov scrie:
Marius Anghele scrie:
Buna ziua la toată lumea!Numele meu este Marius ,am un sistem de boxe 2Dynacord F5(400 W,8Ohm fiecare),2Dynacord F9 (300W 8ohm fiecare)și 2 Vl 212.Le am amplificate cu 2 stații Dynacord L3600 dar nu sunt mulțumit deloc ......Ce amplificare îmi recomandați Dvs?

Verifica pe site-ul producatorului si pune amplificatoarele si procesarea originala; astfel vei putea, cu minim de cunostinte sa faci sistemul sa sune cum a fost proiectat.
Evident tehnologia a evoluat intre timp.

Mulțumesc Matei,caut o varianta mai ușoară (kg)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Lun Mar 29, 2021 9:21 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Salut. Sunt posesor de F9 .
In primul rand,pozitia cum le-ai pozat , este gresita. Se anuleaza foarte tare niste frecvente. Incearca sa stai in fata lor la 5m si pune pe cineva sa intoarca un top si vezi ce se intampla.
L3600 este un mare cacat. Nu va suna niciodata.
Ce amplificatoare recomandam??? ..... in functie de bugetul tau. Eu de exemplu amplific jucariile astea cu LabGruppen fp10000q. Suna foarte ok si cu doua Lx3000. Conteaza cum sti sa iti faci jucariile. Cand pretentiile cresc...nu mai este suficient un LPF si un HPF... vorbim de niste hornulete acolo

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Lun Mai 03, 2021 6:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Salut. Cum ai folosit coloana? Pe o putere si anume basii pe un canal si topurile pe alt canal sau ai folosit 2 puteri una le basi si alta pe topuri? Am acceasi instalatie si ma lupt cu variantele. Nu stiu cum ar fi mai corect. Pe o singuta putere mono un canal basii si alt canal topurile sau stereo 2 puteri una pe basi si una pe topuri. Tot asa suprapuse le instalez si eu. Atat ca eu știam de rasucirea topurilor stanga ..dreapta pentru evitarea comb filter..O parere ar fi perfecta. Salut


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Lun Mai 03, 2021 9:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Eu am 2 bucati qsc plx3402 amplificatoare. Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Lun Mai 03, 2021 9:53 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Daca le folosesti exact ca in poza respectiva , poti folosi un amplificator …basii pe un canal ,topurile pe celalalt canal.
Daca folosesti doua amplificatoare, unul pe bass unul pe top….Se poate folosi si asa …DAR….DAR in acel moment mergi MONO. Adica sa nu ai stereofonie. Ori faci din DSP acel lucru , ori faci din amplificatoare.
Daca vei vrea sa faci stereofonie…. Faci doua coloane Bass-Top ….Bass-Top




P.S….. Ce inseamna “CORECT” …. Defineste expresia…”CUM AR FI CORECT”

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Amp+DSP
MesajScris: Mar Mai 04, 2021 7:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 27, 2017 9:59 pm
Mesaje: 180
Corect ma refeream exact la asta. Mono-stereo. Asta era necunoscuta . In momentul cand sunt cladite in coloana nu stiam .Stereo sau mono. Acum am inteles .multumesc .topurile trebuie invartite pentru a nu aparea anulari de frecvente. Asta am aflat intre timp! Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România