The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Xmax = +/-0mm
MesajScris: Joi Mai 07, 2009 8:10 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Am un exemplu de ceea ce înseamnă efectele perverse ale aprecierii unor difuzoare în funcţie doar de parametrii T/S.

Avem următorul caz.

Hag = 6mm
Hvc = 6mm

Să se aproximeze răspunsul acestui difuzor din studiul acesor parametri.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Xmax = +/-0mm
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 12:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
DNA scrie:
Am un exemplu de ceea ce înseamnă efectele perverse ale aprecierii unor difuzoare în funcţie doar de parametrii T/S.

Avem următorul caz.

Hag = 6mm
Hvc = 6mm

Să se aproximeze răspunsul acestui difuzor din studiul acesor parametri.


Hag - inaltimea spatiului liber
Hvg - inatimea bobinei

daca cele 2 sunt egale - rezolta ca difuzorul are Xmax = 0
cam asa iese ..... nu ?

raspuns in frecventa ? nimic
traductorul descris cu acesti parametri este o bucata de lemn :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 10, 2009 10:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Din cate stiu eu Xmax e distanta la care BL scade la 75%. Asa ca daca membrana se misca mai mult de Xmax nu inseamna ca e o bucata de lemn, ci doar ca forta cu care se misca va fi mai mica.
Limita maxima de deplasare nu e Xmax, ci Xlim. ( sau Xpeak depinde de producator ).
Asadar se poate spune ca difuzorul nu o sa functioneze niciodata la capacitatea maxima.

Personal nu vad rostul unui astfel de difuzor, cel putin nu pe partea de subwoofer, unde membrana se plimba destul mult, poate doar pe partea de inalte unde excursia membranei tinde la 0.

Totusi, folsind sistemul de notatii cu 10% distorsiuni
Xmax = (Hvc-Hag)/4 + Hag/4
= 1.5 mm

DNA ce am gresit ? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 30, 2009 6:14 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ok, să presupunem că avem un subwoofer cu următorii parametri:

Hag = 25mm
Hvc = 25mm


Cum o să sune basul ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Xmax = +/-0mm
MesajScris: Lun Iun 01, 2009 8:55 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut!

Eficienta difuzorului va fi cam mica, pentru ca bobina iese in afara zonei campului magnetic cu intensitate maxima, dar asta nu inseamna ca nu are cursa...iar aici imi aduce aminte de difuzoarele de bass extreme unde eficinta este<0,2%; unde trebuie sa pompezi putere de se topesc si cablurile de pe stalp :D
Pe scurt difuzorul va functiona fara probleme pentru bass....atata timp cat incinta este bine calculata si limiteaza excursia difuzorului, ca sa nu-l scoata afara din "orbita mecanica" nu cea magnetica :lol:


Ultima oară modificat de Matei Topciov pe Lun Iun 01, 2009 11:57 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 01, 2009 9:27 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Este corect, dar cum rămâne atunci cu grămezile de afirmaţii tip "e mai bun pentru că are Xmax mai mare ... " ? Mă rog, genul acesta de afirmaţie este făcut de specialiştii în studiat prospecte, dar prin repetare devine prejudecată şi capătă legitimitate, pe principiul "dacă toată lumea spune asta, atunci e adevărat".

Ceea ce încerc eu să spun este faptul că Xmax este un parametru care nu îţi spune mare lucru despre un difuzor. Am văzut difuzoare cu Xmax de +/-4mm care sunau mult mai bine decât unele cu Xmax dublu, difurile fiind din aceeaşi clasă şi aceeaşi gama de preţ.

Xmax este un "parametru" cam din aceeaşi categorie cu diametrul magnetului ori a şasiului. Un parametru care defineşte o dimensiune fizică, fără prea mare legătură cu sunetul acelui difuzor.
"Care este" pentru că aşa a dorit designerul să fie. Dacă vrea el, poate să facă un Xmax de +/- 50mm fără ca acel difuzor să fie unul mai tare decât altul cu doar +/-5mm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Xmax = +/-0mm
MesajScris: Lun Iun 01, 2009 11:45 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Nu sunt eu expert in astea...dar....
Fiecare cu parerea lui....ceea ce conteaza in audio(cel putin pentru mine) este eficienta...imi plac sistemele eficiente...cum spuneam si alta data..importanti sunt decibelii, nu watii, sau xmax... care nu sunt altceva decat "date tehnice"...
Bineinteles e bine ca bobina sa stea in campul magnetic maxim, acolo e eficenta maxima... daca iese afara ..nu ca ar fi o problema, dar scade performanta; de aceea e bine ca xmax sa fie mare..ca sa poate sa oscileze membrana in voie..fara sa afecteze performantele; dar:
-daca incinta e calculata corespunzator, si de altfel cum se vede si in bassbox in "cone displacement", de preferinta ar fi sa avem o excursie cat mai mica a difuzorului in orice situatie(adica sa fie incinta acordata corespunzator) ca sa nu avem "delay" la raspunsul difuzorului, pe care-l obtinem odata cu miscarea membranei...
apropo, ce difuri de bass, compacte, ieftine ar merge cu 6 sateliti cu G-1251+ST200? - sonorizari indoor si outdoor.
-am facut niste simulari cu 15PW6 ies niste bassreflex de nota 10....unde ai 0dB la 45Hz...si +3dB intre 50 si 100Hz... :o
- ce horn ar merge?- HD15 - merita deranjul? habar nu am cum suna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 01, 2009 9:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
offtopic

basi foarte ieftini ies cu HP-15S in bassreflex (2/ incinta)

avem un model perfectionat de-a lungul timpului si forjalit prin mai multe cluburi prin zona.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România