The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:00 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: proiect boxe
MesajScris: Lun Iun 21, 2010 12:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salutare !


Vreu sa-mi fac doua incinte pentru urmatoarea combinatie de componente recomandate de Mirecea :

bas hp-15S/ 4 ohmi
drivere D220Ti
hornuri PH2418
dna xpro2

Am cautat printre numeroase proiecte de pe forum si am gasit proiectul de mai jos pe care l-am detaliat un pic :

Imagine

In primul rand vreu sa-mi vopsesc boxele ca sa fie foarte frumoase :) .pentru mine conteaza extrem de mult aspectul ; in acest sens ma gandesc sa le pun burete in fata pt ca arata mai profi si 2 embleme obligatoriu.

Materialul folosit este mdf de 12 sau 16 ; 18 mi se pare prea gros ; As prefera sa le fac din Mdf de 12 pentru ca sunt mai usoare si am vazut pe forum proiecte cu aceste dimensiune .Nu vreau sa ma tina toata viata boxele acestea. Am gasit la un depozit din Roman materialul iar de taiat il tai la fabrica de mobila din aceias curte numai ca trebuie sa duc proiectul.

Pentru colegii de pe forum care au experienta va rog sa ma ajutati cu urmatoarele neclaritati :

1. Ce dimensiune in Lungime si latime trebuie sa aiba decupajul pentru hornul PH2418 http://www.poweraudio.ro/?p=productsMore& ... me=ph-2418
El are lunigimea 240 mm si latimea 183 mm insa nu stiu ce latime are marginea de fixare unde sunt date gaurile .

2. Navigand pe forum am vazut la un ca era postat un program de desen care te ajuta sa incadrezi cat mai bine pe o coala de MDF componentele care urmeaza taiate. Ma intereseaza acest program deoarece trebuie sa merg cu o schita la inginerul care taie placa.

3. Vreau sa stiu strict daca pot pana la urma sa folosesc MDF de 12 mm pentru ca e mai usor ; Am gasit coala de mdf 2070 x 2800 de 12 mm 114 lei ; de 18 mm 161 lei ; de 16 mm 140 lei ;



O zi buna ! si astept parerile voastre .


Ultima oară modificat de gabi_fundacescu pe Lun Iun 21, 2010 9:42 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 21, 2010 12:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
1. Eu zic sa achizitonezi hornul si apoi sa tai dupa el, nu taia dinainte !!
2. De obicei, acolo unde se debiteaza MDF, sunt si ceva softuri specializate pentru a vedea cum intra bucatile dorite a fi taiate pe o coala intreaga. Dai tu dimensiunile placii si apoi bucatile care le vrei taiate si ai mai multe moduri de aranjare. In cel mai rau caz, daca nu detii un astfel de soft, iei o foaie si un creion si iti faci tu asezarea pe foaie.
3. Sigur ca poti folosi MDF de 12mm, atentie doar cand infiletezi holsurubul sa nu crape mdf-ul. Sa nu uiti de ranforsari !
4. nu vad unde e intrebarea... deci nu am ce sa raspund.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 21, 2010 1:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Bun atunci !
O sa ramana MDf de 12 o sa-i pun si ramforsari ;
Am gasit o versiune de programel pe google acuma il incerc sa vad ce iese !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 22, 2010 7:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salutare !
Am cateva probleme cu acest proiect deoarece lipsesc unele detalii importanate .

1. Nu cunosc ce distanta care trebuie lasata la fixarea placii din fata(pe care sunt puse diful si hornul) ca sa pot pune tabla perforatat si buretele ? Ma apucasem eu sa aproximex dar nu e oki
2. Prin urmare necunoscand acesta distanta nu cunosc exact nici dimensiunea placii din fata . (iar am aproximat)
3. La fel este si cazul placii de ramforsare din interior care iarasi are latimea pusa prin aproximare si nu e bine de loc ;

Va salut si astept parerile voastre ;


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 3:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salutari !
Am fost astazi si am luat coala de MDF taiata. Chiar daca eram ferm hotarat sa iau mdf de 12 am luat de 18 pentru ca sa nu am surprize sa vibreze incinta dupa constructie .

Am dat numeroase mesaje colegilor de pe forum, sa ma ajute cu un proiect mai detaliat , inafara de Kenwood nu am primit nici un raspuns . Banuiec ca multi nu se pricep asa de bine .

Am luat de pe forum un proiect standard care este recomanda de Mircea ca fiind oki pentru fullrange cu drivere de 1 si boxa de 15

Imagine

Imagine

Imagine


deoarece proiectul este pt MDF 20 si eu am folosit de 18 a trebuit adaptat si a iesit proiectul acesta :

Imagine
Imagine


am taiat MDF-ul l-am carat acasa si l-am ansamblat de proba sa vad cum ar iesi o boxa


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

La prima vedere mi se pareca incintele sunt un pic cam mari cam supradimensionate , dar alt proiect pentru boxele acestea nu am gasit ca sa fie detaliat ca si unghi de taiere .

1. Poate stie cineva daca boxele se pot acorda fara a face cele 2 gauri rotunde in placa din fata . Vreau sa tai colturile de jos dar nu stiu la ce dimensiune
2 . as vrea totusi parca sa fac incintele mai mici ; ma avantajeaza cumva ca acestea au un volum intern mai mare ??

Astept parerile voastre !


Gabi


Ultima oară modificat de gabi_fundacescu pe Lun Noi 22, 2010 9:53 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 4:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
volum mai mare = extensie mai mare in joase ( mai mult bas ) = risc mai mare sa distrugi difuzorul mecanic. ( cursa f mare ). Trebuie un echilibru...

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 6:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
daca-mi dai volumul intern al incintei am sa-ti calculez porturile triunghiulare

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 03, 2010 6:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
oki !
am sa fac un calcul si am sa revin !
mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 1:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
salut ! Dimineata am avut un pic de timp liber si am calculat volumul intern al incintei : cu rmatoarele dimensiuni in decimetri "
bza mare 5,45
baza mica 4,08
inaltime trapez 3,95
laterale trapez 4,48
inaltime incinta 7,4

am introdus datele in programelul de aici
http://www.abe.msstate.edu/~fto/tools/v ... ezoid.html

mi-a iesit 64,4 Litri volumul incintei goale fara difuzoare in ia .

O zi faina !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 3:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
ma cam indoiesc sa fie doar 64 Litri.
Frate, ai de calculat 2 volume. si le aduni... nu te complica cu softuri...
Primul Paralelipiped e dictat de Latimea spatelui, adancimea boxei ( interior ) si inaltimea ei ( interior ). Al 2-lea paralelipiped e dictat de Diferenta dintre (latimea la fata si latimea la spate)/2 * adancimea in interior * latimea in interior.
hai ca nu e greu, ti-am dat aici toate datele de care ai nevoie.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 3:44 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Kenwood scrie:
ma cam indoiesc sa fie doar 64 Litri.
Frate, ai de calculat 2 volume. si le aduni... nu te complica cu softuri...
Primul Paralelipiped e dictat de Latimea spatelui, adancimea boxei ( interior ) si inaltimea ei ( interior ). Al 2-lea paralelipiped e dictat de Diferenta dintre (latimea la fata si latimea la spate)/2 * adancimea in interior * latimea in interior.
hai ca nu e greu, ti-am dat aici toate datele de care ai nevoie.


Mie imi iese 140l, daca am inteles bine valorile...

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 5:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
volumul intern dupa scaderea difuzoarelor si a spatiului ocupat de baffla este de 100 litri

porturile vor avea catetele de 100 de mm

adancimea este chiar grosimea placii frontale (18mm)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 6:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Mersi fain !
Am gresit eu calculul pt ca am zis ca softul ala e ok introduc datele si obtin volumul;

O neclaritate am ! Ce dimenisiune trebuie sa aiba dreptunghiu care trebuie decupat pentru horn ??
din Pdf nu-mi dau seama cat e marginea de care sunt prinse suruburile.

Imagine

Astazi am taiat ceva MDF in bucatarie si am respirat praf din ala . E nasol tare ca si acuma il simt in plamani . Naspa tare ca am auzit ca e toxic!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 6:43 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu decupa gaura pentru horn pana nu il ai efectiv in mana

desenele sunt inselatoare si ajungi sa tai de 3 ori pana cand intra cum trebuie, sau mai rau , tai prea mare si nu mai intra suruburile.

Folositi masti de praf cand lucrati cu MDF !


lianţii folositi in procesul de fabricatie contin formaldehide care sunt cunoscute ca fiind puternic cancerigene.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 4:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
oki !
deci nu o sa dau gaurile pentru hornuri deocamdata !
Totusi decupajul pentru difuzor poate fi facut ???? E corect desenul ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România